Ekumena

Zachovali se k nám neobyčejně laskavě.

"Zachovali se k nám neobyčejně laskavě." je citát z biblické knihy Skutků apoštolských (28. kap. verš 2), který je mottem letošího týdne modliteb za jednotu křestťanů.

K ekumenickým bohoslužbám se ve Svitavách letos sejdeme:

• ve středu 15. ledna od 17:30 v modlitebně ČCE (Poličská 3). Tématem bude "Pohostinnost – prokazovat neobyčejnou laskavost"
  • ve středu 22. ledna od 17:30 v kostele Navštívení P.Marie (Bílý). Tématem bude "Důvěra - nebojte se a věřte"

V neděli 17. listopadu ekumenicky společně

V neděli 17. listopadu v 9:30 se sejdeme společně s ostatními křesťany k ekumenické bohoslužbě v kostele navštívení P.Marie (Bílý kostel) na náměstí u příležitosti výročí 30. let od pádu komunistické moci v naší zemi.

Bohoslužby v evangelické modlitebně na Poličské nebudou. Katolický farář uděluje dispens od účastni na nedělní mši pro katolické věřící zúčastnící se ekumenické bohoslužby.

Opékání s hostem - Alexandrem Flekem

V středu 12. června od 17 hodin zveme na tradiční opékání s hostem. Letos spojíme s Paraturné Alexandra Fleka, autora Parabible – knize o tom, jak by mohl vypadat Ježíšův příběh, kdyby se odehrával dnes. Více zde: https://www.parabible.cz/

Scházíme se od 17 hodin, společný program začne v 17:30. V naději dobrého počasí se program odehraje na zahradě, menší děti mohou využít hřiště. V případě deště budeme uvnitř, i zde je herna pro děti. číst dál »

Jarní ekumenická vycházka

Srdečně zveme na

jarní ekumenickou vycházku

Údolím řeky Doubravy

1. května 2019

Turisticky značená trasa z Bílku do Chotěboře v délce 6 km je rozmanitě náročná, v místech soutěska Koryto, Pod Sokolohrady, Pod čertovým stolkem až mírně obtížná. číst dál »

Budeš usilovat o spravedlnost

"Budeš usilovat o spravedlnost, a jen o spravedlnost" je citát z 5. knihy Mojžíšovy, který je ústředním mottem letošního Týdne modliteb za jednotu křesťanů.

Ve Svitavách se sejdeme ke dvěma bohoslužbám. Ve středu 16. ledna v evangelické modlitebně (Poličská 3), a ve středu 23. ledna v kostele navštívení Panny Marie (Bílý kostel), vždy v 17:30.

Téma týdne modliteb souzní s tématem, které souzní s připomínaným výročím činu oběti Jana Palacha. Po bohoslužbě ve středu 16. ledna se můžete připojit ke společnému průvodu na svitavské náměstí, kam jsou zváni všichni, kdo si chtějí význam Palachova mimořádného činu připomenout. Více o pietní vzpomínce zde.

Záznam z ekumenické bohoslužby

V neděli 28.října se v hlavním bohoslužebném čase sešli ve Svitavách křesťané z různých církví i širší veřejnost ke společné Ekumenické bohoslužbě vděčnosti při příležitosti stého výročí vzniku Československa a konce první světové války.

Záznam z bohoslužby je díky svitavské televizi ke shlédnutí zde

číst dál »

Ekumenická bohoslužba vděčnosti

V neděli 28. října 2018 v 9:30 se jako každou neděli sejdeme k bohoslužbám. Tentokrát ovšem nikoli v naší modlitebně, ale společně se všemi ostatními v "Bílém" kostele na svitavském náměstí. Při ekumenické bohoslužbě chceme děkovat za vše, co jsme přijali a přijímáme, za svobodu, ve které žijeme a prosit za sílu a odvahu k odpovědnému životu.

"Byli jste povoláni ke svobodě. Jen nemějte svobodu za příležitost k prosazování sebe sama, ale služte v lásce jedni druhým." (List Galatským 5,13)

Ekumenická vycházka k lesní poutní kapli Mariánská studánka

svitavští evangelíci si Vás dovolují pozvat

na ekumenickou vycházku
k lesní poutní kapli Mariánská studánka
v neděli 1. července číst dál »

Noc kostelů

Také letos se připojujeme k tradiční Noci kostelů. Tento pátek 25. května od 18 hodin. V našem sborovém domě budou od 20 hodin Rytmické bohoslužby, od 22 hodin zakončení večerní modlitbou Taizé. Jinak příležitost k rozhovoru, dílny pro děti. Mnohé další v kostelech a prostorách jiných církví. Více v přiloženém programu.

Na jedné cestě

31. října uplyne 500 let ode dne, kdy německý katolický kněz Martin Luther uveřejnil (podle legendy přibil na vrata kostela) ve Wittenberku svých 95 tezí. V nich vyjádřil kritiku praxe tehdejší církve zejména ve věci prodávání odpustků. Teze psal jako podklad k akademické diskusi. Došlo ovšem k velkému názorovému rozkolu, který vyústil v Lutherovu exkomunikaci. Ta následně dala vzniknout reformnímu hnutí, ze kterého vzešly evangelické církve. Dlouhá léta se tak církve a křesťané v nich sobě vzdalovali a často nenacházeli společnou řeč. číst dál »