Josef Valenta (1931-2020)

Třináctého března 2020 zemřel ve věku 89 let někdejší svitavský farář Josef Valenta. Působil v Ústí nad Labem - Trmicích, v Králíkách pod Sněžníkem, v Bučině a právě ve Sitavách, kde žil s rodinou od roku 1972. Jako farář zde působil do roku 1998, kdy odešel do důchodu. Poté ještě na částečný úvazek sloužil od září 2007 do srpna 2009. Ve Svitavách žil s manželkou Alenou, která odešla z této časnosti dva měsíce před manželem, až do své smrti.

Srdečně zveme na vzpomínkové bohoslužebné shromáždění, které se bude konat v sobotu 13. června od 14 hodin v modlitebně (Poličská 3).

Záznam společných bohoslužeb se St.John's New Barnet

V neděli 26.dubna jsme původně měli být se skupinou asi 25 lidí z se svitavského sboru na bohoslužbách ve sboru St.John's New Barnet v rámci partnerské návštěvy. Doba koronavirová našemu setkání zabránila. Tedy ne docela. Společné bohoslužby jsme si díky technice nenechali ujít. Spojili jsme se virtuálně a bylo to výjimečný zážitek. Záznam společné bohoslužby je níže. Textové podklady jsou zde.

Bohoslužby v neděli 3. května

V neděli 3. května se budou konat za stanovených podmínek bohoslužby v 8 hodin v Radiměři, v 9:30 ve Svitavách. Prosíme, abyste při vstupu do modliteben použili připravenou desinfekci rukou. Je třeba mít roušky (vyjma okamžiku přijímání večeře Páně) a dodržovat rozestupy, vyjma členů domácnosti. Pro bližší organizační informace kontaktujte faráře nebo kurátorku.

Příprava pro domácí bohoslužby na neděli 27.dubna

V neděli 27. dubna se měla skupina členů a přátel našeho sboru v rámci partnerské návštěvy účastnit bohoslužeb ve sboru St.John‘s New Barnet. Měla, ale nemohla. Moderní technika ovšem umožňuje alespoň virtuální propojení. V příloze naleznete texty, které ve své většině budou při společných bohoslužbách využity. Text lze ovšem také využít k samostatné domácí bohoslužbě.

Slovo na doma

Omezení v shromažďování, nikoli v modlitbě

Také v našem sboru jsme vyslyšeli doporučení synodní rady upustit od konání společných nedělních bohoslužeb souvislosti s aktuální situací v zemi i ve světě.

Nemůžeme se ve větším počtu sejít. Přesto se můžeme modlit, zpívat, hledat inspiraci v biblickém svědectví. Naše předky ve víře v různých tísních často držely domácí rodinné pobožnosti. Duch Boží se neomezuje na prostor ani na počet, klepe na dveře našich srdcí a čeká, kde mu otevřou. číst dál »

Zachovali se k nám neobyčejně laskavě.

"Zachovali se k nám neobyčejně laskavě." je citát z biblické knihy Skutků apoštolských (28. kap. verš 2), který je mottem letošího týdne modliteb za jednotu křestťanů.

K ekumenickým bohoslužbám se ve Svitavách letos sejdeme:

• ve středu 15. ledna od 17:30 v modlitebně ČCE (Poličská 3). Tématem bude "Pohostinnost – prokazovat neobyčejnou laskavost"
  • ve středu 22. ledna od 17:30 v kostele Navštívení P.Marie (Bílý). Tématem bude "Důvěra - nebojte se a věřte"

V neděli 17. listopadu ekumenicky společně

V neděli 17. listopadu v 9:30 se sejdeme společně s ostatními křesťany k ekumenické bohoslužbě v kostele navštívení P.Marie (Bílý kostel) na náměstí u příležitosti výročí 30. let od pádu komunistické moci v naší zemi.

Bohoslužby v evangelické modlitebně na Poličské nebudou. Katolický farář uděluje dispens od účastni na nedělní mši pro katolické věřící zúčastnící se ekumenické bohoslužby.

Z podzimních akcí - (cyklo)výlet, bohoslužby, sborový den

V blízkém čase plánujeme společné akce:

• 29. září - cyklovýlet - start po občerstvení po bohoslužbách
  • 20. října - Sborový výlet do Krouny a Skutče
  • 17. listopadu - Ekumenické bohoslužby (v 9:30 v Bílém kostele na náměstí)
  • 24. listopadu - sborový den s Ruth Šormovou, ředitelkou Cesty domů - domácího hospice

Tyto i jiné pravidelné akce hledejte v kalendáři.

Srdečně zveme, akce jsou otevřené každému, kdo má zájem.

Budeš usilovat o spravedlnost

"Budeš usilovat o spravedlnost, a jen o spravedlnost" je citát z 5. knihy Mojžíšovy, který je ústředním mottem letošního Týdne modliteb za jednotu křesťanů.

Ve Svitavách se sejdeme ke dvěma bohoslužbám. Ve středu 16. ledna v evangelické modlitebně (Poličská 3), a ve středu 23. ledna v kostele navštívení Panny Marie (Bílý kostel), vždy v 17:30.

Téma týdne modliteb souzní s tématem, které souzní s připomínaným výročím činu oběti Jana Palacha. Po bohoslužbě ve středu 16. ledna se můžete připojit ke společnému průvodu na svitavské náměstí, kam jsou zváni všichni, kdo si chtějí význam Palachova mimořádného činu připomenout. Více o pietní vzpomínce zde.