Ekumenické bohoslužby ve Svitavách

Křesťané ve Svitavách zvou na dvě ekumenické bohoslužby, které se konají v rámci celosvětového Týdne modliteb za jednotu křesťanů. Letošní téma vychází z proroka Micheáše: "Co od nás Hospodin žádá?"

Ve Svitavách se budem zamýšlet nad dvěma oblastmi: 1) Kráčet jako děti země (vděčnost a odpovědnost za zemi, vše živé i neživé) 2) Kráčet v rozhovoru.

středa 16. ledna v 17:00 - Poličská 3
zvány jsou i rodiny s dětmi

čtvrtek 24. ledna v 17:00
Domov na rozcestí, nám. T.G.M 33

Materiály pro letoční Týden modliteb za jednotu připravovalo Indické hnutí křesťanských studentů.

Několik slov o Indii

Jako dalitové se v Indii označují všechna společenství, považovaná za „vyvržená“. Právě tito lidé jsou nejvíce postiženi kastovním systémem, který představuje rigidní formu rozvrstvení společnosti na základě pojmů rituální čistoty a nečistoty. V rámci kastovního systému jsou jednotlivé kasty klasifikovány jako „vyšší“ či „nižší“. Společenství dalitů jsou považována za nejvíce nečistá a styk s nimi za znečišťující, což je staví zcela mimo kastovní systém – dříve byli dokonce nazýváni „nedotknutelní“. Kastovní systém způsobuje, že dalitové jsou vytlačováni na okraj společnosti, nemají dostatečné politické zastoupení, dochází k jejich ekonomickému vykořisťování a potlačována je i jejich kultura. Mezi dality přitom patří více než 80 % indických křesťanů.

Navzdory obrovskému pokroku, k němuž došlo během 20. století, zůstávají indické církve i nadále rozděleny na základě věroučných sporů, přejatých z Evropy i odjinud. Nesvornost indických křesťanů, patrnou jak v rámci jednotlivých církví, tak mezi nimi navzájem, kastovní systém ještě prohlubuje.

Sbírka při bohoslužbách

Vzhledem k výše uvedené se rozhodli zásupci církví ve Svitavách směřovat sbírku, kterou při obou bohoslužbách vykonáme, na podporu sirotčince v Pudukkottai v indickém státě Tamilnadu, kde se starají o 60 sirotků. Rozpočet sirotčince je 15 000 Kč na měsíc. Sami se snaží rozjet projekty, které by jim zajistili soběstačnost. Založili zeleninovou zahradu, která je potřeba oplotit, aby byla chráněna před divokými prasaty a opicemi. V současné době zprovozňují sluneční kolektory. Do nich potřebují koupit baterie za 1500 EUR. Přemýšlí o postavení 2 obchůdků na malém církevním pozemku. Ty by pronajali a za měsíční nájem by právě dokázali pokrýt část měsíčních výdajů na obživu dětí. Sami zaměstnanci dávají ze svých příjmů 10% zpět na službu těmto dětem. Chceme jim alespoň drobnou částkou přispět. Peníze budou poukázány prostřednictvím Církve bratrské, která má přímý kontakt na sirotčinec.

K setkání s sdílení zvou:

Církev adventisů sedmého dne
Církev bratrská